Skip to main content

Sektörel Bağlantılar

Lenta Marine

www.lentamarine.com

Mezun: Kurucu Ortak

Firmamızın kökeni, öğrencilik yıllarımızda uzaktan kumandalı su altı robotları yarışmasına katılarak başladı. Yarışmada geliştirdiğimiz bir ürünle bir fuara katıldık ve bu süreçte piyasada su altı araçlarına olan artan ihtiyacı fark ettik. Bu fırsatı değerlendirmek amacıyla TÜBİTAK 1512 BİGG desteğine başvurduk ve desteği alarak 2021 yılında Yıldız Teknopark'ta firmamızı kurduk.

Firmanın ilk yılında, su altı robotumuzu geliştirerek ürün haline getirdik ve ardından kiralama ve satış faaliyetlerine başladık. 2022 yılında, HKTM firmasından aldığımız yatırım ile birlikte, 12 firmadan oluşan bir grup bünyesine katıldık.

Bu süre zarfında, su altı robotumuz PYROT ile çeşitli operasyonlar gerçekleştirdik. Hidroelektrik santralleri, derin deniz araştırmaları, müsilaj çalışmaları, balık çiftlikleri, demir çelik fabrikaları, doğalgaz santralleri, limanlar, gemiler gibi birçok farklı alanda kullanıldık. Bu sayede, sektörler arası geniş bir yelpazedeki ihtiyaçlara cevap verebildik ve çeşitli operasyonlarda etkin rol oynadık.

SEAVEL Tasarım ve Mühendislik

https://seavel.com/

Mezun: Kurucu

Firmamız 2023 yılında İstanbul TEKNOPARK bünyesinde kurulmuştur. SEAVEL Tasarım ve Mühendislik firması , denizcilik sektöründe 5 ile 15 metre arası kompozit yat üretimindeki mühendislik faaliyetlerinin yürütülmemesi ve bu sebeple bu boylardaki yatların form tasarımlarının geliştirilmemesi , ileri mühendislik hesaplamalarının yapılmaması gibi nedenlerden dolayı bu alandaki açığı kapatmak için kurulmuştur. Firma kurulum aşamasına kadar ki iki yıllık süreç içerisinde üretim sahaları incelenmiş ve noksanlıklar tespit edilmiştir. Firma bünyesinde farklı tasarım ve mühendislik çalışmaları yapılması yanı sıra firma markasına sahip teknelerde üretilmektedir. SEAVEL Tasarım ve Mühendislik firması kompozit yat tasarımı , mühendislik ve üretim faaliyetlerini yürütmektedir. Hali hazırda 5.50 gezi teknesi üretim çalışmaları yapmaktadır. Buna ek olarak çeşitli boylarda RIBs ( Rigid Inflatable Boat) tasarım ve mühendislik çalışmalarını yürütmektedir. Teknopark ve Üniversite iş birliği içerisinde akademik çalışmaların sektöre uygulanması, ticarileştirilmesine önem vererek denizcilik alanında akademik bilgi birikimi ile yat sektöründe farklı bir soluk getirmeyi amaçlamaktadır.