Ana içeriğe atla

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü

Sevgili Aday Öğrenciler,

Öğrenim hayatınızda uzun ve özverili çabalarınızın ardından şu anda sizlere meslek kazandıracak yükseköğrenim tercihinizi yapma aşamasına geldiniz. Öncelikle sizleri tebrik eder öğreniminizi sürdüreceğiniz bölümde başarılı ve mutlu olmanızı dileriz. 

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği mesleği ve bölüm hakkında özet bilgiler aşağıda yer almaktadır 

Bölümümüz, gemi, deniz yapıları ve denizcilik teknolojilerini içerisinde barındıran geniş yelpazede deniz sektörünün ihtiyacı olan nitelikli insan gücünü yetiştirmektedir. Bölümümüz uluslararası eğitim standartları ve akreditasyon kriterleri çerçevesinde eğitim-öğretim altyapısını düzenleyerek dinamik gelişim sürecini sürdüren bir bölümdür.

Bölümümüzün genç, dinamik ve nitelikli bir eğitim kadrosu bulunmaktadır. Bölümüz kadrosunda 12 Profesör, 5 Doçent ve 6 Dr.Öğr.Üyesi unvanlı 23 öğretim üyesi ile birlikte 12 araştırma görevlisi, 3 teknisyen ve 3 idari personel olmak üzere toplam 41 personel görev yapmaktadır. 

YTÜ Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisleri Bölümü mezunu sayısı ülkemizdeki gemi, yat inşaatı ve yan sanayiindeki mühendis sayısının önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Mezunlarımızın başlıca çalışma alanları; tersaneler, gemi ve yat tasarım büroları, gemi ve yat yan sanayi kuruluşları, gemi işleten (armatör) kuruluşlar, sigorta kuruluşları, klas (loyd, gemi denetim ve belgelendirme) kuruluşları, gemilerde uzakyol vardiya mühendisliği, denizcilikle ilgili kamu kuruluşları ve savunma sanayi ile ilgili kuruluşlar.

Öğrencilerimiz Bölümdeki belirli seçme dersleri alarak diğer Üniversitelerimizden farklı olarak, gemilerde Uzakyol Vardiya Mühendisi olarak da çalışabilme hakkı elde etmektedirler. Bu alanda mezunlar ortalama 3000 $ üzerinde bir maaşla işe başlamaktadır.

Türkiye Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği'nin her yıl düzenlemiş olduğu - Gemi ve Yat Tasarım Yarışması"nda Bölüm öğrencilerimiz her yıl ilk üç dereceyi paylaşmaktadır. 

Bölüm sitesi için tıklayınız.

Bölüm Tanıtım Dosyasını buradan indirebilirsiniz.

KARİYER SAHİBİ MEZUNLARIMIZDAN BAZILARI

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİ PROJELERİ