Ana içeriğe atla

Dekanın Mesajı

Ülkemizin gemi inşaatı ve denizcilik alanındaki mühendis ihtiyacını karşılamak için 1967 yılında temelleri atılan Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi, yarım asırlık geçmişiyle ülkemizin bu alanda eğitim veren en köklü kurumlarından birisidir.

Fakültemiz bünyesinde, gemi sanayimizin ihtiyacı olan mühendisleri yetiştiren "Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü" ile gemilerde çalışacak mühendis ihtiyacını karşılamak için kurulan “Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü” yer almaktadır. Her iki bölümümüz, ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli mühendisleri sektöre kazandırmanın yanında ulusal ve uluslararası denizcilik filolarının zabitan ihtiyacını da karşılamaktadır. 

Fakültemizin her iki programı ulusal ve uluslararası akreditasyonlara sahip olup, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok ülkesindeki saygın üniversiteler ile ikili işbirliği anlaşmaları da mevcuttur.

Eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini Beşiktaş'taki YTÜ Yıldız yerleşkesinde sürdürmekte olan Fakültemiz; genç, dinamik ve donanımlı akademik kadrosu ile güçlü bir Ar-Ge potansiyeline sahiptir.

Prof. Dr. Fahri ÇELİK
Dekan V.